Članci
Narodni list 24.11.1995.-I
9.7.2008. 12:43:09

Zločin i kazna : Slučaj Varivode
Piše : Željko Luburović
Organizirana grupa iz Vodica i Šibenika ubijala za šaku tuđe imovine!?

Ivan Galović

Na temelju poznatih činjenica mogu kazati da se u Varivodama ne radi o "ubijanju srba", nego o ubijanju u kontekstu organizirane pljačke. Dakako, i pljačke i ubojstva zbog pljačke u ratu mogu imati karakter ratnog zločina,ali mislim da se u ovom slučaju ne radi o tome jer se sve dogodilo podosta nakon "Oluje" kaže Županijski državni odvjetnik Ivan Galović te dodaje da se dvojica od četvorice okrivljenih za ubojstvo u Varivodama u istrazi terete i za ubojstvo sedmorice mještana sela Donji Borci nadomak Gošića koji su također bili Srbi
-Je li istraga ušla u "slijepu ulicu": svjedoci poriču da su okrivljene vidjeli u Varivodama i da su čuli ikakve pucnje?

Devetoro hladnokrvno ubijenih mještana sela Varivode nadomak Kistanja bio je slučaj koji je prije dva mjeseca nedvojbeno uzdrmao « posto olujnu « Hrvatsku . O tom su događaju tada brujale gotovo sve svjetske televizijske postaje , a Hrvatska se pomalo nemuštim priopćenjima Ministarstva Unutrašnjih poslova , pravdala da država ne stoji iza takvih i sličnih slučajeva . Naprosto joj je od strane evropskih promatrača unaprijed bila namijenjena uloga krivca u cijeloj prići .premda je od slučaja u Varivodama proteklo dva mjeseca , tek je mjesec dana prošlo od trenutka kada su policijskom istragom otkriveni mogući počinitelji ubojstva devetoro staraca u tom Bukovačkom selu. Istražni sudac Županijskog suda u Zadru
Antun Klišmanić 20 . listopada ove godine podnio je Rješenje za provođenje istrage protiv četvorice okrivljenih koje se tereti da su počinili krivično djelo ubojstva s umišljajem , za što je predviđena maksimalna kazna u trajanju od dvadeset godina zatvora.

Tko su počinitelji?

U pritvoru istražnog zatvora u Zadru od tada se nalaze N.M. iz Dubravica , star trideset četiri godine , radnik TEF-a oženjen , otac dvoje djece , sa završenom osnovnom školom ; Vodičanin Z.I. star dvadeset četiri godine , radnik , oženjen , bez djece , sa završenom osnovnom školom ; I.J:iz Šibenika , rođen 1952.godine , električar , oženjen , otac jednog punoljetnog djeteta te N. R. Iz Vodica , star dvadeset osam godina , nezaposleni bravar , oženjen , otac dvoje djece . Prema Rješenju za provođenje istrage osnovano se sumnja da su oni 28. rujna ove godine oko 17 sati u Varivodama , po prethodnom dogovoru da liše života preostale stanovnike srpske nacionalnosti koji su se tamo zatekli nakon Oluje obučeni u maskirne uniforme HV-a i naoružani dugim oružjem , ubili devetoro muškaraca i žena starih između četrdeset i pet i osamdeset i četiri godine.
Prema riječima Županijskog državnog odvjetnika u Zadru Ivana Galovića , ne treba se čuditi što istraga još uvjek traje , jer nije neuobičajeno da u ovakvim slučajevima ona potraje i do šest mjeseci . U slučaju Varivode očekuju se još neki nalazi sudskih vještaka , nakon čega bi se slučaj zaokružio i prikupili potrebiti dokazi za podizanje ili odbijanje optužnice. Za to vrijeme osumnjičeni se nalaze u pritvoru koji im je određen do 18. prosinca , a Galović je uvjerenja da će istraga biti okončana do Nove godine . Dakako, osumnjičeni će ostati u pritvoru čak i ako istraga završi do 18. prosinca.
Ono što je za sada poznato jest , kaže Galović , da su ova četvorica okrivljenih neovlašteno
Nosila odoru HV-a jer su trenutku uhićenja bili demobilizirani . Nadalje , reći će Galović , jedan od njih već je otprije poznat tijelima gonjenja , jer je već bio osuđivan i odležao je zatvorsku kaznu . Okrivljene je u postupku teretio svojim iskazom jedan od njih četvorice. Međutim taj dio svojega iskaza on je naknadno promijenio. Galović zato drži da će zbog toga u istrazi trebati još više pažnje posvetiti materijalnim dokazima i nalazima sudskih vještaka kao i na iskaze svjedoka B.M. i D.M. . No iskazi svjedoka uglavnom se za sada svode na to da oni nikoga nisu vidjeli niti su toga predvečerja u Varivodama čuli ikakve pucnje . Štoviše D.M. govori da on o tom mučkom ubojstvu nije ništa znao dok mu o tome nije rekla B.M. , kako ni ona nije nikoga vidjela , u zraku ostaje visiti identitet počinitelja.
Ako bi laik komentirao trenutno stanje na slučaju Varivode s obzirom na poznato , vjerovatno bi prihvatio da ima dio istine i gradskim ćakulama koje govore da su četvorica pritvorenih u biti « žrtvena janjad», a da se pravi izvršitelji uopće ne znaju. Štoviše gradske priče govore da je riječ o nekoj vrsti nagodbe u kojoj je grupa narkomana pristala potpisati priznanje koje će omogućiti da se slučaj završi oslobađajućom presudom zbog nedostatka dokaza.
Sve upućuje na organiziranu grupu

Sve upućuje na organiziranu grupu

Galović kaže da o tome nema ni govora i dodaje « Uostalom , četvorica okrivljenih negiraju da su počinitelji ubojstva koja im se stavljaju na teret ., ali ni jedan od njih nije izričito porekao svoju nazočnost u Varivodama toga dana.» Prema mišljenju Županijskog državnog odvjetnika u Zadru , bit cijelog slučaja Varivode nije , kako se prvotno mislilo i pisalo , djelo s obilježljem genocidnosti , jer kaže Galović , notorno da su ukupna hrvatska politika i briljantna « Oluja» pokazale sasvim suprotno. Prema Galovićevim riječima istraga će navjerovatnije pokazati da se radi o ad hoc formiranoj grupi koja je uglavnom pljačkala i usput ubijala.» Zato im se na teret i stavlja kvalificirano djelo ubojstva», govori Galović .
Drugim riječima , najvjerovatnije se ne radi o tome da su počinitelji u žrtve pucali samo zato što su one bile srpske nacionalnosti i u tom se smislu mogu , kaže Galović , očekivati određene korekcije u odnosu na istražni zahtjev.
Županijski državni odvjetnik u Zadru potkrjepljuje svoje uvjerenje da je riječ o kvalificiranom djelu ubojstva činjenicom da sve do sada poznato u istrazi upućuje na to da su osumnjičeni u Varivode došli u nakani pljačkati , a kada su naišli na otpor , onda su počeli ubijati. Upitan za konkretne činjenice da nitko u Varivodama nije vidio osumnjičene , te ih ne može identificirati, Galović je rekao: « Kod pete osobe pronađena je automatska puška AP CZ M70 , kalibra 7.62 mm , koja je uz potvrdu oduzeta i poslana na vještačenje . Budući da se u Varivodama nađene čahure , vještačenjem će se lako utvrditi je li pucano iz te puške ili nije , a to što je s puške sastrugani serijski broj , gotovo je nebitno». Parafinska rukavica se kaže Galović , nije trebala ni koristiti jer je od ubojstva do dana uhićenja osumnjičenih prošlo puno vremena.

Županijski državni odvjetnik u Zadru smatra da prema do sada poznatim činjenicama ne može biti riječi o nekoj organizaciji , bez obzira na detalj iz rješenja o provođenju istrage u kojemu se spominje da su okrivljeni u Varivode došli po prethodnom dogovoru .»ali do sada sve upućuje na grupu», govori Galović, « to je svakako , jer dvojicu okrivljenih za Varivode teretimo u istrazi za slučaj ubojstva sedmorice mještana sela Donji Borci nadomak Gošića. Rijeć je o mještanima srpske nacionalnosti starima između četrdeset i osamdeset godina . U tom predmetu u bradi su četvorica okrivljenika , među kojima i jedan narkoman (Z.L) rođen u vodicama 1973. godine . Kod njega je nađena njegova puška s serijskim brojem iz koje je pucao , a njega se tereti i za ubojstvo Janka Čakića u zaseoku Čakići nadomak Benkovcu. Prema nalazu psihijatra forenzičara radi se o osobi bitno smanjene uračunljivosti i s posttraumatskim depresivnim ratnim sindromom.

ZATVORI SVE PUNIJI

Govoreći o tome da sve upućuje na grupu, Galović naglašava da je riječ o ljudima koji su ubojstva vršili za svoj račun , uglavnom nakon pljački , a drži da je gotovo sigurno riječ o osobama skromnih intelektualnih sposobnosti koje su i ranije pokazivale oblike poremećaja u ponašanju , a neki su bili i osuđivani. « Zato već sada mogu reći da se na temelju poznatoga neradi o «ubijanju Srba», nego o ubijanju o kontekstu organizirane pljačke. Dakako, i pljačke i ubojstva zbog pljačke u ratu mogu imati karakter ratnog zločina, ali u konkretnim slučajevima čini mi se da o tome nije riječ, jer se sve dogodilo znatno nakon ratnih operacija. Zanimljivo je da u vrijeme «Oluje» i nekoliko dana nakon nje nemamo zabilježenih zločina koji počinju tek onda kada se civilima omogućilo da uđu u ta područja.», govori Galović.
Ta je područja sada teško u cijelosti kontrolirati, pa i sam Županijski državni odvjetnik u Zadru kaže kako nakon «Oluje» zasigurno nisu evidentirana sva ubojstva koja su se dogodila, a još uvijek se na tom području nailazi na leševe koji ukazuju da su ti ljudi ubijeni, no za počiniteljima se još traga. Jedan takav slučaj dogodio se u zaseoku Gudure sela Zrmanja, gdje je nepoznati počinitelj ubio Milana Mirčetića i Dušana Šuicu. Uostalom, ni do sada poznate činjenice u istrazi Varivode za laika ne predstavljaju čvrsto uporište za podizanje optužnice protiv četvorice okrivljenih, poglavito zato što ih je jedan od njih najprije teretio za ubojstva, pa onda to opovrgao, zatim ključni svjedoci navode da nikoga nisu vidjeli niti su čuli pucnje, a puška oduzeta od pete osobe (!) nema čak ni serijskog broja. Štoviše, u pojedinim se slučajevima radi o narkomanima ili osobama «skromne inteligencije» pri čemu je nalaz forenzičara o bitno smanjenoj uračunljivosti dodatni teret za istragu koja treba dokazati da su okrivljenici stvarno počinili djelo koje im se stavlja na teret. U svakom slučaju, od trenutka kada je slučaj Varivode izbio u javnost pa do danas, Hrvatski su sudovi puni posla, a u istražnim je zatvorima sve tješnje. Sam će Galović reći da je samo Općinski sud u Kninu procesuirao 168 osoba, od kojih su dvije srpske nacionalnosti, koje se terete za teške krađe, a policija je za ista ili slična djela prijavila preko pet stotina osoba.

   
  Verzija za Ispis povratak
 

 
Copyright (c) HURBDR - Hrvatska Udruga Razvojačenih Branitelja Domovinskog Rata